Liście tego gatunku herbaty pochodzą z krzewu Camelia sinensis (krzew herbaciany), a zbiór ich odbywa się wczesną wiosną, gdy roślina budzi się ze snu zimowego. Herbata biała otrzymywana jest z pączków liści, które zanim jeszcze się rozwiną są poddawane więdnięciu i suszeniu.
Biała herbata produkowana jest w niewielkich ilościach w Chinach. Praktycznie cała produkcja przebiega ręcznie. Biała herbata występuje w różnorakich formach, np. w postaci srebrzysto - zielonkawych kosmatych listków, w postaci kulek, które w trakcie parzenia efektownie się rozwijają.
Właściwości
Jej napar wpływa bardzo korzystnie na organizm człowieka, gdyż biała herbata zawiera w swoich liściach bardzo dużo antyoksydantów. Dzięki temu skutecznie spowalnia procesy starzenia organizmu, neutralizuje wolne rodniki i działa antynowotworowo. Jej napar lekko pobudza, a także wspomaga trawienie. Regularne picie 2-3 filiżanek białej herbaty dziennie pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
Sposób parzenia: łyżeczkę suchych liści (ok.2g) zalać wodą (250-300ml) w temperaturze 70 stopni. Parzyć 5-7min. Po tym czasie napar oddzielić od liści. Parzenie można powtórzyć jeszcze dwukrotnie, za każdym razem wydłużając czas.
Ilość suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak nie powinna być zbyt mała, bo napar będzie niewyraźny, a zbyt duża sprawi, że stanie się gorzki i cierpki. Należy pamiętać, aby woda była dobrej jakości, najlepiej sprawdza się woda filtrowana. Do zaparzania herbaty białej nie wolno używać zbyt gorącej wody. Jej temperatura nie powinna przekraczać 85 stopni, ponieważ w wyższych temperaturach ginie większość składników odżywczych naparu. Bardzo istotny jest również czas parzenia białej herbaty – nie powinien on przekraczać 10 minut. Najlepiej w tym celu używać metalowych zaparzaczy lub jednorazowych filtrów papierowych. Herbaty białe kwitnące najlepiej zaparzać w szklanym, kulistym dzbanku, aby herbata miała miejsce do całkowitego rozwinięcia się, a także dla najlepszych efektów wizualnych.