Składnikami herbatki są liście i szczyty czerwonokrzewu afrykańskiego, rosnącego w krajach Afryki Południowej.
Właściwości
Rooibos, ze względu na bogactwo składników odżywczych i przeciwutleniaczy, nazywana jest "herbatą życia". Zawiera żelazo, potas, miedź, dostarcza organizmowi wapno, mangan, fluor oraz cynk i magnez. Nie zawiera w ogóle kofeiny i bardzo niewiele garbników, dlatego działa uspokajająco, polecana jest osobom nerwowym i mającym kłopoty ze snem. Rooibos pomaga w dolegliwościach żołądkowych i jelitowych. Polecana jest kobietom w ciąży i matkom karmiącym, ponieważ uzupełnia niedobory żelaza i stymuluje pracę gruczołów mlecznych. Rooibos jest źródłem naturalnych antyutleniaczy, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia organizmu.
Herbatka jest skuteczna w alergiach na środki spożywcze, kurz domowy oraz przy katarze siennym, działa antybakteryjnie i antywirusowo. Pomaga również przy dolegliwościach w obrębie jamy ustnej np. próchnicy, zapaleniu gardła lub dziąseł.
Sposób parzenia
Łyżeczkę suszu (ok.2-3 g) na około 250ml naparu należy zalać wrzącą wodą i po około 2-3 minutach przecedzić.
Ilość suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak nie powinna być zbyt mała, bo napar będzie niewyraźny, a zbyt duża spowoduje, że stanie się mdły. Należy pamiętać, aby woda była dobrej jakości, najlepiej sprawdza się woda filtrowana. Do zaparzania herbatki rooibos najlepiej używać wody doprowadzonej do momentu "białego wrzenia". Jej temperatura nie powinna przekraczać 95 stopni, ponieważ w wyższej temperaturze uwalnia się z wody tlen i napar traci na smaku. Istotny jest również czas parzenia herbatki rooibos – nie powinien on przekraczać 5 minut. Najlepiej w tym celu używać metalowych zaparzaczy lub jednorazowych filtrów papierowych.
Napar można podawać zarówno gorący, jak i schłodzony. Dobrze smakuje z dodatkiem miodu, a także listkami mięty lub cytryną.