Herbata czarna, podobnie jak pozostałe gatunki herbat, pochodzi z krzewu herbacianego Camelia sinensis. Otrzymuje się ją z liści, pączków liściowych oraz delikatnych łodyżek tej rośliny. Może występować w postaci liściastej, łamanej, proszkowej i pylistej. Czarna herbata przechodzi przez wszystkie etapy obróbki: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie i stanowi u najliczniejszą i najbardziej popularną grupę herbat.
Właściwości
Napar z herbaty czarnej działa pobudzająco i poprawia koncentrację. Wielu osobom z powodzeniem zastępuje poranną kawę. Jeżeli chodzi o działanie zdrowotne, czarna herbata wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Działa przeciwmiażdżycowo i obniża ciśnienie krwi. Wspomaga wydzielanie soków trawiennych, przez co korzystnie wpływa na układ pokarmowy i sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała. Pomaga zapobiegać próchnicy zębów oraz chorobom dziąseł. Herbata czarna zawiera sporą ilość antyoksydantów oraz polifenoli, które opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Sposób parzenia
Łyżeczkę suszu (ok. 2-3g) na około 250ml wywaru zalać wrzącą wodą. Po około 2-3 minutach przecedzić. Jeśli chcemy, aby napar był mniej pobudzający, a bardziej uspokajający, herbatę należy zaparzać około 4-5 minut.
Ilość suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak nie powinna być zbyt mała, bo napar będzie niewyraźny, a zbyt duża spowoduje, że stanie się gorzki i cierpki. Należy pamiętać, aby woda była dobrej jakości, najlepiej sprawdza się woda filtrowana. Do zaparzania herbaty czarnej najlepiej używać wody doprowadzonej do momentu "białego wrzenia". Jej temperatura nie powinna przekraczać 95 stopni, ponieważ w wyższej temperaturze uwalnia się z wody tlen i napar traci na smaku. Bardzo istotny jest również czas parzenia czarnej herbaty – nie powinien on przekraczać 5 minut. Co ciekawe, od czasu parzenia zależy działanie herbaty czarnej: parzona do 3 minut pobudza, a parzona dłużej działa uspokajająco. Najlepiej w tym celu używać metalowych zaparzaczy lub jednorazowych filtrów papierowych.