Yerba mate otrzymuje się z liści ostrokrzewu paragwajskiego, rosnącego w kilku krajach Ameryki Południowej, głównie w Argentynie, Paragwaju oraz Brazylii.
Właściwości
Mate to nie tylko przyjemność picia, napój ten rozjaśnia umysł, powoduje rozluźnienie napięcia i odnowienie sił przed nowym wysiłkiem, jest naturalnym środkiem pobudzającym. Yerba Mate jest bogatym źródłem witamin i minerałów: witaminy A (konieczna do prawidłowego wzrostu, uodparniająca organizm przeciw infekcjom, polepszająca wzrok), witaminy B1 (niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu nerwowego i polepszenia trawienia), witaminy B2 (wzmacnia włosy, zapobiega zapaleniom oczu), witaminy C (środek antytoksyczny, wzmacniający zęby, zwiększający ilość czerwonych krwinek), żelazo (konieczne do utrzymania normalnego poziomu sprawności fizycznej), wapno (wzmacniające kości i zęby).
Ponadto podnosi sprawność fizyczną i intelektualną, pomaga w bólach typu migrenowego, pomaga w przyswajaniu pokarmu, a z drugiej strony hamuje apetyt, przez co zalecana jest jako środek wspomagający odchudzanie. Yerba mate późnia starzenie, redukuje stres i bezsenność.
Sposób parzenia
Tradycyjna metoda zaparzenia liści yerba mate polega na wsypaniu kilku łyżeczek suszu do tykwy (pół a nawet 3/4 objętości naczynia), następnie należy włożyć bombillę (rurkę z filtrem) i zalać wodą w temperaturze 75-80 stopni. Naparu nie powinno się mieszać. Po kilku minutach jest gotowy do picia. Parzenie tych samych liści można powtórzyć kilkakrotnie, za każdym razem wydłużając czas.
Do parzenia yerba mate można również używać tradycyjnych, metalowych zaparzaczy lub jednorazowych filtrów i postępować podobnie, jak przy parzeniu herbaty zielonej.
Ilość suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak nie powinna być zbyt mała, bo napar będzie niewyraźny i mało pobudzający, a zbyt duża spowoduje, że stanie się bardzo gorzki i cierpki. Należy pamiętać, aby woda była dobrej jakości, najlepiej sprawdza się woda filtrowana. Do zaparzania yerba mate nie wolno używać zbyt gorącej wody. Jej temperatura nie powinna przekraczać 85 stopni, ponieważ w wyższych temperaturach ginie większość składników odżywczych naparu i traci on na smaku. Bardzo istotny jest również czas parzenia yerba mate – nie powinien on przekraczać 5 minut. Najlepiej w tym celu używać specjalnych naczynek ceramicznych lub z tykwy oraz rurek zwanych bombillami. Suche liście należy wsypać do naczynia, maksymalnie do 3/4 jego objętości, następnie przykrywając je dłonią, odwrócić do góry dnem i lekko potrząsnąć, aby pył z suszu znalazł się na ręce. Odwrócić naczynie z powrotem, włożyć bombillę i zalać liście gorącą wodą. Po 2-3 minutach napar należy powoli wypić przez bombillę, nie mieszając go. Raz użyte liście, można zaparzać kilkakrotnie, jednak należy pamiętać, aby je zużyć w ciągu maksymalnie 24 godzin.
Yerba mate można parzyć także metodą „cold brew”, czyli zalać liście zimną wodą i pozostawić na kilka, kilkanaście godzin. Specyficzny smak yerba mate łagodzą różne dodatki w postaci kwiatów czy owoców.