Herbaty czerwone to herbaty półfermentowane, gdzie proces fermentacji został zatrzymany na pewnym etapie. Pochodzą głównie z południowo-wschodnich Chin i Tajwanu. Jest to herbata pośrednia między herbatą zieloną i czarną. Do najpopularniejszych herbat czerwonych należą oolong i pu-erh.
Właściwości
Napar z herbaty pu erh ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka - wspomaga pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu i ciśnienia, oczyszcza z toksyn. Herbata czerwona zawiera duże ilości cennych aminokwasów i biopierwiastków oraz zapobiega powstawaniu agresywnych związków tlenu - wolnych rodników. Najbardziej znana jest ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Picie kilku filiżanek dziennie skutecznie pobudza procesy trawienne i przyspiesza spalanie tłuszczu.
Sposób parzenia: łyżeczkę suszu (ok. 2-3g) na około 250ml wywaru zalać wrzącą wodą. Po około 2-3 minutach napar oddzielić od liści. Parzenie można powtórzyć jeszcze dwukrotnie, za każdym razem wydłużając czas.
Ilość suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak nie powinna być zbyt mała, bo napar będzie niewyraźny, a zbyt duża spowoduje, że stanie się gorzki i cierpki, a nawet lekko ziemisty w smaku. Należy pamiętać, aby woda była dobrej jakości, najlepiej sprawdza się woda filtrowana. Do zaparzania herbaty czerwonej najlepiej używać wody doprowadzonej do momentu "białego wrzenia". Jej temperatura nie powinna przekraczać 95 stopni, ponieważ w wyższej temperaturze uwalnia się z wody tlen i napar traci na smaku. Bardzo ważny jest również czas parzenia herbaty czerwonej – nie powinien on przekraczać 5 minut. Najlepiej w tym celu używać metalowych zaparzaczy lub jednorazowych filtrów papierowych.