Herbata żółta wytwarzana jest w niewielkich ilościach wyłącznie z ręcznie zbieranych najwyższej jakości listków i pąków krzewu herbacianego. Proces produkcji przebiega podobnie jak przy herbatach zielonych - liście suszy się i podgrzewa, aby zapobiec fermentacji i zachować ich naturalną barwę. Następnie poddaje się je działaniu pary i zawija na kilka dni w specjalne tkaniny. Taki proces sprawia, że herbata ta ma wyjątkowy smak i aromat.
Właściwości
Herbata żółta ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia się komórek. Dzięki niewielkiej zawartości garbników jest łagodna w smaku i nie podrażnia żołądka. Wspomaga procesy trawienne i oczyszcza organizm z toksyn. Herbata żółta ma znikomą ilość teiny, a więc może być spożywana wieczorem, a także podawana małym dzieciom.
Sposób parzenia
łyżeczkę suchych liści (ok.2g) zalać wodą (250-300ml) w temperaturze 80-85 stopni. Parzyć 3-5 min., po tym czasie napar oddzielić od liści. Parzenie można powtórzyć jeszcze dwukrotnie, za każdym razem wydłużając czas.
Ilość suszu zależy od indywidualnych upodobań, jednak nie powinna być zbyt mała, bo napar będzie niewyraźny, a zbyt duża spowoduje, że stanie się gorzki i cierpki. Należy pamiętać, aby woda była dobrej jakości, najlepiej sprawdza się woda filtrowana. Do zaparzania herbaty żółtej nie wolno używać zbyt gorącej wody. Jej temperatura nie powinna przekraczać 85 stopni, ponieważ w wyższych temperaturach ginie większość składników odżywczych naparu. Bardzo istotny jest również czas parzenia żółtej herbaty – nie powinien on przekraczać 5 minut. Najlepiej w tym celu używać metalowych zaparzaczy lub jednorazowych filtrów papierowych.